MUĞLA İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Amintas

Hermapias Oğlu Amynnthas’ın Mezarı;

Dik kayalık yamaç üzerine oyularak yapılmış 3’ü tapınak tipinde, diğerleri sivil mimari örneklerini yansıtan birçok kaya mezarı bulunmaktadır. 3 tapınak tipinden biri olan ve halk arasında “Kral Mezarı” olarak bilinen bu mezar, diğer ikisine göre nispeten daha sağlam kalmıştır. Doğu ante duvarlarının orta bölümündeki “Hermapias oğlu Amynthas” yazısı nedeniyle Amynthas Mezarı olarak isimlendirilmiş olan ve M.Ö 4. yüzyıla tarihlenen bu İon Düzenli in antis (anteler arasına iki sütunun bulunduğu tapınak tipi) planlı bir tapınağın ön cephesinin kayaya yansıtılmış biçimidir. Şehrin simgesi olan Amynthas Kaya Mezarı ve hemen doğusunda aynı dik yamaç cephesindeki diğer mezarlar, Likya Bölgesinin metal ve ahşap işçiliği hakkında bilgi veren en iyi örneklerdir.

Mezar odasına açılan bölümde, dört ana panele ayrılmış bir kapı tasviri vardır. Odanın iç kısmında düz ve kaba işlenmiş bir tavan ve üç adet kline bulunmaktadır.

Telmessos Antik Kenti ve kaya mezarları 18. ve 19. yüzyıllarda birçok seyyah tarafından görülmüştür.

Fransız Charles Texier’in 1850’lerdeki ziyareti sırasında bu kaya mezarına ait çizimleri bulunmaktadır  ve Texier bu anıtı ziyaret ettiğini ve bu anıtta incelemeler yaptığını kanıtlamak için anıtın sol üst köşesine ismini yazmıştır.6D.jpg       
7E.jpg

8F.jpg