MUĞLA İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Mavi Yolculuk

Mavi yolculuk Ege kıyılarının hemen her yerinde yapılmasına rağmen bu iş için en uygun kıyı, deniz ve mavi Muğla’dadır. Çünkü ilimiz kıyılarında bulunan büyüklü küçüklü sayısız koy bulunmaktadır.

Mavi Yolculuk faaliyetinin ismi de insanları ayrı bir etkiyle çekmektedir. Bunun sebebi de bu şiirsel tabirin isim babalarının değerli edebiyatçılarımız olmasından ötürüdür. Çünkü, Mavi Yolculuk adı Halikarnas Balıkçısı olarak tanınmış Cevat Şakir Kabaağaçlı, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Sebahattin Eyüboğlu ve Azra Erhat’ın eserlerinden doğmuştur.

Denizi yaşamak ve buradaki dinginlik ve hazzı hissetmek amacıyla Bodrum ‘a, Marmaris’e, Datça’ya, Fethiye’ye, Göcek’e koşan deniz ve güneş tutkunları gün doğumu ve gün batımının en güzelini buralarda yaşarlar.
akyaka

Dünyanın hiçbir yöresinde bulunmayan bir huzur ortamında bulunan misafirlerimiz için; yenilen balık en lezzetli, girilen deniz en engin ve asude, okunan kitap ise en güzel kitap oluverir Muğla’da. Hele gün batımında sevdikleriyle birlikte sessiz ve sakin koylarda dolaşırken kumsalda uzanma zevkinin tarifi mümkün değildir, ancak burada bulunmakla anlaşılabilir. Muğla ilimiz 1124 kilometre uzunluğundaki kıyılarda her yıl üç milyondan fazla insanın gönlünü buraya bıraktığı yerdir.

Mavi Yolculuğa ne şekilde çıkmak istediğinize kendiniz karar verirsiniz, tercih sizin. İster tek başınıza, ister sevdiklerinizle birlikte bir tekne kiralayın, ya da aynı teknede hiç tanımadığınız dünyanın herhangi bir yerinden bu arada bulunanlarla birlikte yeni dostluklara yelken açabilirsiniz. Ortak noktanız hazır: mavinin peşine düşmek! Şehirmiş, kalabalıkmış ve iş stresiymiş hepsini unutarak…

Mavi Yolculukta rota da size kalmış, hangi koyları görmek istiyorsunuz? İngiliz Limanı, Ballısu, Çökertme, Göcek, Ağalimanı, Baba Adası, Köyceğiz, Marmaris, Turunç, Delikliada, Ekincik, Fethiye, Ölüdeniz, Kızılada, Kadırga, Serçe, Selimiye, Datça ve Hisarönü koyları, Gökova Körfezi ve daha niceleri. Ayrıca Knidos, Loryma, Kaunos ve diğer antik kentleri ziyaret edebilirsiniz. Cleopatra’nın banyo yaptığı koyda kendinizi ayrıcalıklı görmek mi istiyorsunuz yoksa? Hepsi burada!

marmarisgümüşlük
Yolculuk süresi size kalmış, günübirlik ya da üç gün veya bir ya da iki hafta, bunu kendiniz belirleyin… Ne yemek ve ne içmek istediğinize de siz karar verin, kiraladığınız teknelerde her türlü olanak sunulmakta, istiyorsanız kumanyanızı alıp gelin tecrübeli aşçılar size yardımcı olsun, ya da ben tatile geldim yemekle uğraşamam derseniz tur firmaları bu hizmeti size sağlasın…
 bodrum

Mavi Yolculukta neler yapmak istersiniz? Caretta Caretta ve Akdeniz Foklarını görmek mi, Dalyan’da antik çamur banyolarına girmek mi? Yoksa balık mı tutmak istiyorsunuz? Bunların hepsi ilimizde mümkündür. Mavi Yolculuk’ta turistlerin yoğun ilgi gösterdiği Bodrumlu tekne ustaları tarafından yapılan ahşap guletler özellikle tercih ediliyor. El yapımı ahşap guletlerde misafirlerin konforu için detaylar düşünülmüş, yüksek tavanları, geniş ve ferah kamaraları, duşları, son derece şık ve kullanışlı yemek ve oturma salonları ile mavi  yolcularımızı seyir boyunca sizi en güzel şekilde ağırlamak için tasarlanmışlardır.

Dünyanın her yanından mavi düşlerinin peşlerinden gelenlerin varış noktası burasıdır. Dönerlerken sanki bir kutsal yolculuktan dönermişçesine içlerine doldurdukları huzuru doldurup kalplerini bıraktıkları yerdir aynı zamanda burası. Mavi yolcuları burada ağırlamanın mutluluğudur Muğla insanını bu kadar güler yüzlü yapan… Mavi tur, gün batımının en güzelini yaşamaktır.

Şehrin kalabalığından, iş yerinizin ya da evinizin dört duvarı arasından kurtulup denizle buluşma vakti geldi. Ege ve Akdeniz’in en güzel koylarında, yeşille mavinin binlerce tonunun kaynaştığı doğal bir ortamda, sürükleyici bir yolculuğa çıkmaya ne dersiniz? Üstelik bu yolculuğa ister dostlarınızla baş başa olabileceğiniz bir tekne kiralayarak çıkabilir, isterseniz sadece bir kabin kiralayarak dünyanın dört bir yanından gelen deniz severlerle aynı tekneyi paylaşabilirsiniz. Özel turlar, kendi belirleyecekleri rotalar üzerinde özgürce mavi yolculuk yapmak isteyen aileler ve arkadaş grupları için ideal bir seçim.
içmelergökova


8-16 kişilik bir grupsanız, size uygun bir tekneyi, bir veya birkaç haftalığına, yemekli veya yemeksiz olarak kiralayabilirsiniz. Böylece bir kiralamada gezi tamamen sizin istekleriniz doğrultusunda yapılıyor. Özel grubunuz için tekne seçimini tamamlayıp seviş türlerini kesinleştirdikten sonra (klima, jet ski, windsurf gibi ekstra aksesuarlardan faydalanmak isteyenler bu istekleri firmaya bildirmeli) sıra rotanızı belirlemeye geliyor. Rotayı ve charter periyodunuz içindeki seyir planını oluştururken, çıkış ve varış limanınızı da belirlemeniz gerekiyor. Rotanızı belirledikten sonra, kaptanınızla birlikte günlük seyir planınızı grubunuzun istediğine göre ayarlayabilirsiniz. Yemek için iki seçeneğiniz var. Dilerseniz, charter süresince kullanacağınız kumanyanızı ve içeceklerinizi beraberinizde getirebilir ve teknedeki aşçıya yemeklerinizi hazırlatabilirsiniz. Tatilde yemekle uğraşmak istemeyenler ise, belirlenen ücreti ödeyerek bu işi turu düzenleyen şirkete bırakabilir.

Mavi yolculuğa çıkabilmek için bir grup oluşturmanız şart değil. Tek başınıza ya da arkadaşınızla birlikte bir mavi yolculuk programına katılarak da unutulmaz bir tatil yaşayabilirsiniz. Kabin kiralama programları, bütün bir tekneyi kiralayarak mavi yolculuk yapamayanlara ideal alternatifler sunuyor. Değişik ülkelerden, değişik kültürlerden insanların aynı teknede bir araya geldiği bu turlar, yeni dostlukların oluşmasına katkıda bulunması açısından da tercih edilebilir. Turların, rotaları ve seyir planları önceden belirleniyor.
datça

MAVİ YOLCULUK Akdeniz ve Ege’nin en güzel kıyılarını keşfedebileceğiniz, el değmemiş koylarında doğayla ve sevdiklerinizle başbaşa kalabileceğiniz en güzel, en unutulmaz tatildir. Mavi ve yeşilin çeşitli tonları arasında, Cleopatra’nın banyo yaptığı koyda yüzdükten sonra kendi tuttuğunuz balık ile bir ziyafetin keyfi, binlerce yıllık kültür ve tarihin şahidi bu kıyılarda bir hafta geçirip denizin tadını çıkarıp akşam sevdiklerinizle içkinizi yudumlamanın zevki… İşte bunun adı MAVİ YOLCULUK… Kıyı boyunca tarihe güzellikleri ve ihtişamların ile geçmiş birçok kent; Knidos, Loryma, Myra, Olympus, Phaselis ve diğerleri her biri eşsiz renklere bezeli sayısız koy ve antik kent… Bütün bunları yaşamak için kaptan veya denizci olmanıza gerek yok. Üç veya dört kişilik bir mürettebat sizin ve yatın tüm ihtiyaçlarını karşılayacak. Yemek yapamak, demir atmak vb. Hiçbir endişeniz olmayacak.

Akdeniz, Ege Denizi, Karadeniz ve Marmara Denizi, Türkiye’yi kuzey, batı ve güneyden çevrelemektedirler. Türkiyen yatçıların her gece değişik, özel demir atacakları koy, körfez ve plajların hazinesidir ve mavi yolculuğa ev sahipliği yapamaktadır. Bu şiirsel deniz yolculuğu, insanın kara yerine deniz perspektifinden tarihi deneyimi, körfezlerde ve denizlerde rüzgara yelken açmak ve tabiatla BİRLEŞMEK ANLAMINDADIR. Bu yolculuk, aynı zamanda, sizi Cleopatra’nın özel plajına, Olympos Dağı’nın ebedi ateşine ve eski uygarlıkların binlerce arkeolojik kalıntısına götüren bi yolculuktur.

Türkiye’de yatçılık, size kıyı köy ve kasabaların sevimli ve konuksever halkı ile gerçekten yararlı kültürel değişim deneyimi sağlayacaktır. Genellikle batı ve kuzeybatıdan esen ılımlı rüzgarlar, doğanın tadına varılmasını sağlayarak, uzun yaz mevsiminiyatçılık için ideal hale getirmektedir. Bazı bakır turkuaz kıyılar ve korumalı körfezlerden deniz seviyesinden neredeyse 3.000 metrer yükseklikte dağ tepelerini seyretmek mümkündür.
turgutreisfethiye
KİRALIK GULET VE KABİN

Büyüleyici Türk Karasularını keşfetmenin harika bir yolu olan ‘ Mavi Yolculuk’ size geleneksel ahşap Bodrum Guletleri ile her gün yeni bir serüven sunar. Bodrum’dan Fethiye ‘ye ; Göcek’ten Antalya’ya her gün her saat manzaranın değiştiği size ait yüzen evinizde 1 hafta… Kaptan, aşçı, miçodan oluşan size ait mürettebat; menüyü, rotayı, aktiviteleri, sizin belirlediğiniz mavi tur… Özgürlük: Bodrum, Datça, Göcek, Fethiye, Marmaris, Kaş, Kalkan, Olympos ve Antalya kıyılarında istediğiniz süre kalabileceğiniz size ait koylar, adalar, plajlar, yürüyüş ve yüzme molaları.

 

KİRALIK YAT VE KABİN

Özel yat kiralama, kendi belirleyecekleri rotalar üzerinde özgürce mavi yolculuk yapmak isteyen aileler ve özel arkadaş grupları için ideal bir seçim olarak düşünülmelidir. Özel grubunuz için gulet tercihlerin, yaptıktan ve charter periyodunuzla ,m servis türlerini kesinleştirdikten sonra,  sıra rotanızı belirlemeye geliyor. Bir başlangıç noktası belirleyip onun üzerinde günlük planlarınızı dilediğiniz gibi yapmamanız için gerekli teknik bilgileri tur şirketlerinden alabilirsiniz. Hatta dilerseniz rotanızı belirledikten sonra, kaptanınızla birlikte günlük seyir planlarınızı grubunuzun istediğine göre belirleyebilir ve uygulayabilirsiniz.
gemili adası

Yolculuğa çıkacağınız teknenin büyüklüğü ve tekne üzerinde kullanmanız gereken kişisel eşyalarınızın özellikleri dikkate alınarak, büyük ve çok yer kaplayan bavullar yerine, kolay taşınabilir küçük çantalar ve poşetler tercih edilmelidir. Mayolarınız ve deniz havlularınızın yanında mevsim koşullarına göre seçilmiş pratik ve kullanışlı giyisiler kullanışlı olacaktır. Sıcak yaz günlerinin öncesinde ve sonrasında mavi yolculuk düşünenler için, rüzgarlık ya da süveter türü giyisiler de gerekli. Karada yapacağınız yürüyüşleri dikkate alarak, spor ayakkabılarınızı mutlaka yanınızda getirmelisiniz. Teknelerin ahşap kaplı güvertelerinde ve kabinlerinde günlük ayakkabılarla dolaşmamak uyulması gereken bir kuraldır. Eğer çıplak ayakla dolaşmaktan rahatsızlık duyuyorsanız, yalnızca tekne üzerinde kullanmak üzere, yanınıza bir çift sünger tabanlı terlik almanız önerilir.

Yiyecek ve İçecekler: Guletlerde geleneksel Türk mutfağının yöreye özgü örnekleri herkesin zevkine uygun biçimde hazırlanıp sunuluyor. Bölgemiz, Türkiye’de taze sebze ve meyve üretiminin en bol olduğu bölgelerden biri. Fethiye bilindiği gibi, ülkemizin ikinci büyük domates üretim merkezidir. Sabah kahvaltılarınızda alıştığınız her şeyi, peynir, zeytin, tereyağı, yumurta, bal, reçel, yoğurt ve meyveyi aşçınızın sürpriz katkıları ile birlikte bulacaksınız. Yaz mevsiminin sıcağını dikkate alarak hazırlamış sebze ve salata ağırlıklı hafif bir öğlen yemeğini akşam beş çayı servisi ve küçük ikramlar izleyecek. Akşam yemeklerinizin süsü, aşçınızın ellerinden çıkan lezzetli mezeler ve ızgarada pişen deniz ve et-tavuk ürünleri olacak. Akşam yemeğine katkıda bulunmak isteyen mavi yolcuların, gün boyu balık tutmak için olta takımları teknede hazır.