MUĞLA İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

MAVİ BAYRAK ÖDÜL TÖRENİ FETHİYE'DE YAPILDI.

Muğla'da 2019 yılında mavi bayrak kazanan plaj ve marinalar Fethiye ilçesinde Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın  Mehmet Nuri Ersoy'un katıldığı törenle ödüllerini aldı.

Törende ülkemizde, TÜRÇEV tarafından organize edilen Mavi Bayrak Töreni’nde yaptıkları ‘en iyi çevre-eğitim etkinlikleri’ nedeniyle dokuz kurum ve kuruluşa ödül verildi.
TÜRÇEV’in düzenlediği  Mavi Bayrak ödül töreni bu yıl Fethiye Ece Marina’da yapıldı. Mavi Bayrak ödül törenine Kültür ve Turizm Bakanı  Mehmet Nuri ERSOY,  Muğla Valisi Esengül CİVELEK, Muğla Milletvekili Yelda GÖKCAN,  Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman GÜRÜN, Fethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner, Fethiye Belediye Başkanı Alim KARACA ,Kültür ve Turizm İl Müdürü Filiz KARACAAĞAÇ,  Muğla ve İlçe Protokolleri, STK Temsilcileri, Mavi Bayrak Jüri Üyeleri ve çok sayıda turizmci ve vatandaş katıldı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri ERSOY , turizmde 2023 yılında çok büyük hedefler planladıklarını belirterek, "Biz dünyada mavi bayrak sayısı olarak üçüncü sıradayız. 463 tane mavi bayrağa sahip plajlarımız ve marinalarımız var." dedi.

Sayın Bakanımız , Fethiye ilçesindeki Ece Marina'da düzenlenen 019 Ulusal Mavi Bayrak Ödül Töreni'nde, amaçlarının sadece turist sayısını değil, turizmde elde ettikleri verileri de artırmak olduğunu söyledi.

Turizm verilerinin çok büyük bir kısmının deniz, kum ve güneşten alındığına değinen Sayın Bakanımız 2023 yılına kadar bunu çok fazla şekilde çeşitlendireceklerini söyledi.

Deniz, kum ve güneş denildiği zaman çevre ve deniz temizliğinin de ön plana çıktığını anlatan Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri ERSOY şunları kaydetti:

"Bu tescilleme aşamasında da TÜRÇEV 26 yıldır çok önemli bir görev üstlenmiş durumda. Biliyorsunuz sadece tescillemeniz de yetmiyor. Önemli olan bu bölgedeki halkın, işletmecilerin eğitimlerinin de sürekli olarak yapılıp, tescillenmiş belgelerinin de korunması, sürdürülebilir olması gerekiyor. Bu açıdan da TÜRÇEV’e çok büyük bir görev düşüyor. Biz dünyada mavi bayrak sayısı olarak üçüncü sıradayız. 463 tane mavi bayrağa sahip plajlarımız ve marinalarımız var. Bizim hedefimiz Türkiye olarak birinciliği almak. O yüzden çok çalışmamız lazım. Bu önemli hedefe gelmek için de başta turizm yatırımcılarına, otelcilere ve belediyelere çok büyük görevler düşüyor. Onların gayret etmesi gerekiyor ki biz Türkiye olarak bu hedefimizi gerçekleştirelim. Çok zor bir hedef değil. Mavi bayrak sayısında çok hızlı şekilde yükseliyoruz."

Muğla Valimiz Sayın Esengül  CİVELEK ise İstanbul ve Antalya'dan sonra en fazla turist alan turizmde marka kent Muğla’da 2019 mavi bayrak ödüllü 102 plaj, 7 marina ve bir yatın bulunduğunu söyledi.
 
Konuşmaların ardından Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri ERSOY  , TURÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Tevfik Epikmen ve  Muğla Valisi Esengül CİVELEK , mavi bayrak almaya hak kazanan plaj ve marina yetkililerine plaket verdi.

Ece Marina'daki mavi bayrağı göndere çeken Sayın Bakanımız , marinada tatillerini geçiren turistlerle bir süre sohbet etti.


  • DUS_7525.JPG
  • DUS_7581.JPG
  • DUS_7623.JPG
  • DUS_7631.JPG
  • DUS_7668.JPG