MUĞLA İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Bodrum Antik Tiyatro

Bodrum Antik Tiyatrosu

 Halikarnassos Antik Kentinin kuzeyinde yer alan ve nekropol yani mezarlık olarak kullanılmış olan Göktepe'nin güney yamacına rastlanmış, M.Ö. 4. yüzyıla tarihlenen görkemli bir yapıdır. Roma İmparatorluk Çağı öncesi tiyatroların tüm özelliklerini taşımaktadır.

Tiyatro üç bölümde ele alınabilir.

l. Oturma Sıraları (Cavea) Bölümü:

At nalı şeklinde oyularak oturma kademeleriyle birlikte kabaca biçimlendirilmiş ana kaya üzerine yerleştirilen mermer bloklarla inşa edilmiştir. Oturma sıraları ortadan yatay olarak geçen (Diazoma) bir yolla enine ikiye ayrılmıştır. Alt bölüm sağlam bir biçimde günümüze kadar gelmiştir. Üst bölüm ise doğa ve insanların yaptığı tahribat nedeniyle harap bir durumdadır. Oturma sıraları ayrıca dikine 11 merdivenle (Kerkides) 12 bölüme ayrılmaktadır. Bu yatay ve dikey geçişler tiyatronun dolup boşalmasında kolaylıklar sağlamak üzere yapılmıştır. Eldeki verilere göre tiyatronun 10.000 civarında kapasiteli olduğu düşünülebilir. Oturma bölümünün yarım daireden büyük planlı olması en eski taş tiyatrolardan birisi olduğunu göstermektedir.

2.Orkestra Bölümü:

Tiyatronun ortasında yer almaktadır ve oturma sıraları bölümüne uygun olarak yarım daireden daha büyük bir biçimde yapılmıştır. Antik Çağlarda oynanan oyunları söylediği şarkılarla ve bir çeşit koreografi ile destekleyen koro orkestrada yer almaktaydı. Ortada, oturma sıralarının hemen önünde yer alan sunak, Anadolu'da ortaya çıkmış bir tanrı olan Dionyssos'a yapılan sunular için konulmuştur. Roma Çağı'nın sonlarına doğru bu tip tiyatrolarda gladyatör dövüşleri ve vahşi hayvan dövüşleri yapılmıştır. Burada da seyircileri dövüşçülerden ayıran korkuluk levha kalıntılarını görmek olasıdır.

3.Sahne Yapısı:

Tiyatronun güney kısmında yer alır. At nalı biçimindeki oturma bölümünün açık kısmını kapatacak biçimde inşa edilmiştir. Dikdörtgen bir yapıdır. İki katlı bir yapı olduğu ve orkestraya bakan kısmında bir sahne önü podyumu bulunduğu izlenebilmektedir. Bu bölümün arka tarafındaki duvar üzerinde oynanacak oyuna göre değişen portatif dekor levhaların asıldığı oyuklar görülebilmektedir. Sahne yapısındaki kapılar oyunda rol alan oyuncuların ve protokolun kullanıldığı kapılardır.Sahne binası ile oturma bölümü arasında yer alan girişler (Parados) izleyicilerin giriş ve çıkışlarına ayrılmıştır.

Yapılan Kazılar-Çalışmalar:

1973 yılında Prof. Dr. Ümit Serdaroğlu tarafından kazı ve restorasyon çalışması, 1983 yılında Bodrum Müzesi Başkanlığında Prof. Dr. Ümit Serdaroğlu ile birlikte kazı ve restorasyon çalışması, 2002-2003 yılları arasında Turkcell-Ericsson firmaları desteğinde Bodrum Müzesi Başkanlığında kazı ve restorasyon çalışmaları yapılmıştır.

 

 İletişim Bilgileri ve Adresi:

Adres              : Yeniköy Mahallesi, Kıbrıs Şehitleri Caddesi

Telefon           : (0252) 316  80 61

Belgegeçer     : (0252) 313 76 46

E-Posta           : bodrummuzesi@ktb.gov.tr


Antik Tiyatro (19).jpg          Antik Tiyatro 2.jpg         

Antik Tiyatro 3.jpg          Antik Tiyatro 5.jpg

Antik Tiyatro 6.jpg          Antik Tiyatro 7.jpg