MUĞLA İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

KANUNİ YOLU

 

KANUNİ YOLU PROJESİNE GEKA’DAN DESTEK       

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından hazırlanan Kanuni Yolu Projesi, TR32/15/DFD/0048 proje numarasıyla Güney Ege Kalkınma Ajansı GEKA’dan DFD mali desteği alarak 18/01/2016 tarihinde faaliyete başladı.

GEKA’dan 97.997,50 TL mali destek sağlanan projede; Muğla Orman Bölge Müdürlüğü, Muğla Gençlik ve  Spor İl Müdürlüğü, Marmaris Milli Parklar Müdürlüğü ve Menteşe Derneği de proje paydaşı olarak yer alıyor.

 

Proje Faaliyetleri ve Saha Araştırmaları

Kanuni Sultan Süleyman’ın 1522’deki Rodos seferi sırasında Muğla sınırlarındaki güzergâhı belirlenerek; yaptırdığı yol, sarnıç, han, hamam, çeşme ve tarihi eserler harita ile kitap haline getirilip kültür turizmine kazandırılacak; yol güzergâhına yön ve bilgilendirme levhaları dikilecek.

 

Kanuni’nin Rodos seferi sırasında kullandığı Muğla güzergâhında, her 30 kilometrede bir konakladığı yerlerde eserler bıraktığı bilgisinden hareketle, çalışmalarına Yatağan İlçesi’nden başlayan proje ekibi ilçe merkezi ve mahallelerini gezerek, Kanuni’nin bölgeye kazandırdığı yapıları incelemeye ve tespit etmeye başladı.

Yatağan – Muğla ve Muğla- Marmaris gidiş güzergâhları ile ve Ula-Muğla dönüş güzergâhında  saha inceleme ve araştırması yapan ekip, çalışmalarını 6 Mayıs 2016 tarihine kadar sürdürecek. Faaliyet sonuç raporu 06/05/2016 tarihinde GEKA’ya sunularak proje tamamlanacaktır.