MUĞLA İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

TURİZM DEĞERLENDİRME TOPLANTISI

                                    

2015 Yılı Turizm Değerlendirme Toplantısı

24 Şubat 2016’da Valimiz Sayın Amir Çiçek başkanlığında yapılan 2015 Yılı Turizm Değerlendirme Toplantısında, Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürü Veli Çelik yaptığı sunum ile 2015 yılına ait turizm verilerini paylaştı.

Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürü Veli Çelik, 2015 yılı turizm değerlendirme toplantısında  Muğla'yı geçen yıl 3 milyon 81 bin yabancı, 4 milyonun üzerinde yerli turistin ziyaret ettiğini belirtti. Her yıl 3 milyondan fazla turisti ağırlayan Muğla'nın, Dünya’nın pek çok yerinden gelen misafirlere güzel bir tatil yapma olanağı sağladığını ifade eden Çelik, bölgedeki tesislerde 271 bin yatak kapasitesi bulunduğunu söyledi.

Muğla'ya özel yatlarla da önemli oranda turist geldiğine dikkat çeken Çelik, sezonda bölgedeki tüm marinaların yüzde 90'ın üzerinde dolu olduğunu, birçok marinanın yat kabul edemediğini belitti. Muğla'da 32 marina bulunduğunu kaydeden Çelik, şöyle konuştu: "Muğla'da 7 bin 549 yat bağlama kapasitesi var. Bir yat, aylık bağlama ücreti olarak 3 bin dolar ödüyor. Muğla genelinde 7 bin 549 bağlama kapasitesi bulunmasına rağmen, bu yetersiz. Yaz sezonunda sadece Gökova Körfezi'nde günlük binlerce yat seyahat ediyor. Muğla'daki yat bağlama kapasitesinin yetersiz kalması nedeniyle bazı yatlar Yunan adalarına gidiyor. Datça ve Dalaman marinalarının bir an önce hizmete girerek Muğla dışına giden yatlar tekrar Muğla'ya çekilebilir."

Bölgenin son yıllarda çekimi yapılan TV dizi ve sinema filmleri ile de cazibesinin arttığına dikkat çeken Çelik, 2015 yılında dizi, klip, sinema, fotoğraf, belgesel gibi toplam 74 projeye çekim izni verildiğini vurguladı.

Kazı çalışmaları devam edecek

Geçen yıl Muğla'da 13 kazı çalışması yürütüldüğüne ve önemli eserlere ulaşıldığına dikkat çeken Çelik, "Kazı çalışmaları için geçtiğimiz yıl 2 milyon 450 bin lira ödenek aktarıldı. Bu yıl da bölgede kazı çalışmalarımız devam edecek. Buradaki eserlerin gün yüzüne çıkarılıp bölgeyi ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine sunulması için çaba sarf edilecek" diye konuştu. Muğla'nın kültür mirasının korunarak gelecek kuşaklara aktarılması ve tanıtılması çalışmalarının dadevam ettiğini belirten Çelik, "Bu amaçla UNESCO'ya yapılan başvurulardan Milas Beçin Ortaçağ Kenti, Milas Hekatomnos Anıt Mezarı ve Kutsal Alanı, Köyceğiz Kaunos Antik Kenti, Seydikemer Pınara ve Tlos Antik Kentleri ile Yatağan Stratonikeia Antik Kenti, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne eklendi. Seydikemer Kumluova'daki Letoon Antik Kenti ise UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır." dedi. Çelik, Muğla'daki müze ve ören yerlerini 2015 yılında 856 bin 172 kişinin ziyaret ettiğini, 6 milyon 287 bin 350 lira gelir elde edildiğini bildirdi.